12 lutego 2025
Lotnicza Akademia Wojskowa (LAW) w Dęblinie znana jako "Szkoła Orląt", która w tym roku obchodzić będzie swoje 100-lecie istnienia, w dniu 7 lutego 2025 r. podpisała umowę o współpracy z PZL-Świdnik.
Celem umowy jest jeszcze silniejsze umacnianie współpracy pomiędzy nauką a przemysłem, aby środowisko akademickie miało dostęp do technologii w praktyce, a przemysł mógł korzystać z myśli naukowej, a łącznie obie strony mogły przyczyniać się do rozwoju szeroko rozumianego lotnictwa na gruncie krajowym. Położone niedaleko siebie zakłady śmigłowcowe w Świdniku i Lotnicza Akademia Wojskowa oraz 41 Baza Lotnictwa Szkolnego, gdzie podchorążowie odbywają szkolenia lotnicze są, można by rzec, naturalnymi partnerami nie tylko ostatnio zawartej umowy o współpracy, ale długiej już współpracy od dziesięcioleci.
Od wielu lat PZL-Świdnik jest miejscem, gdzie studenci LAW odbywają swoje praktyki i uczą się zawodu. Co roku, kolejne grupy studentów, zarówno kierunków cywilnych, jak i wojskowych, odbywają na terenie PZL-Świdnik również wizyty studyjne, aby poznać zasoby techniczne oraz badawcze.
Ukoronowaniem wieloletniej współpracy było podpisanie w kwietniu 2019 roku umowy o współpracy w ramach organizacji studiów dualnych. Wtedy Lotnicza Akademia Wojskowa w porozumieniu z PZL-Świdnik jako pierwsza wojskowa uczelnia w Polsce uruchomiła inżynierskie studia dualne, na których możliwe jest łączenie nauki z pracą zawodową. W 2020 roku pierwsi studenci rozpoczęli staż na Wydziale Prób w Locie, gdzie przez kolejne trzy lata, pod okiem doświadczonych mechaników lotniczych, wieloletnich instruktorów szkolenia praktycznego zatwierdzonego Ośrodka Szkolenia Mechaników Lotniczych, zdobywali wiedzę i doświadczenie w zakresie obsługi statków powietrznych.
Umowa podpisana w dniu 7 lutego br. ma być katalizatorem dla dalszych działań zmierzających do podniesienia efektywności i poziomu wykorzystania posiadanych przez strony umowy zasobów naukowo-technicznych i personalnych. Filarami wyznaczającymi cele i kierunki współpracy będą między innymi: edukacja przyszłych inżynierów, wspólne projekty, w tym badania naukowe i wymiana doświadczeń badawczo-naukowych. Kontynuowane więc będą praktyki w PZL-Świdnik dla studentów LAW, organizowane będą staże również dla absolwentów tej Uczelni oraz pracowników PZL-Świdnik na Uczelni.
Prowadzone będą prace badawcze przez studentów, doktorantów, pracowników w obszarach stanowiących zainteresowanie stron umowy; planuje się także udzielanie wzajemnych konsultacji merytorycznych w zakresie realizowanych przez LAW i PZL-Świdnik badań naukowych i prac rozwojowych.
Podpisana umowa jest niezwykle ważna dla LAW z powodu roli PZL-Świdnik jaką pełni w sektorze lotniczym na całym świecie – jak zostało to podsumowane w komunikacie LAW.
„Gratulujemy 100-lecia istnienia „Szkoły Orląt” i jesteśmy dumni, że przez dziesięciolecia jesteśmy razem, rozwijając potencjał i LAW i PZL-Świdnik poprzez partnerskie relacje.” – powiedział Jacek Libucha, prezes PZL-Świdnik.
„Dęblińska „Szkoła Orląt" jest uczelnią kształcącą kandydatów na żołnierzy zawodowych w Siłach Zbrojnych RP oraz studentów cywilnych w trudnej, ale i wyjątkowo satysfakcjonującej dziedzinie jaką jest lotnictwo. Wyróżniamy się bogatą historią, z której od stu lat czerpiemy dumę i pewność, że wysiłek nasz i naszych poprzedników służy dobru Ojczyzny. Lotnictwo jest bardzo wymagające, czasem bezwzględne, dlatego zależy nam na rozwoju kadr, bazy dydaktycznej, by nasze szkolenie było przeprowadzane z użyciem najlepszych narzędzi i zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Partnerzy tacy jak PZL-Świdnik są absolutnym gwarantem rzetelnej i kompleksowej współpracy w różnych aspektach lotniczej branży” - podsumował Rektor – Komendant LAW, gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur.